EPCOS (TDK) B43504D2337M7
B43504D2337M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43504D2337M7
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504D2337M7.pdf
Availability of B43504D2337M7
QUANTITY
B43504D2337M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504D2337M7
Internal Part NumberEIS-B43504D2337M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504D2337M7
Related LinksB43504, B43504D2337M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504D2337M7 Details Description
Related parts for B43504D2337M7
SWITCH SNAP FS-T HINGE .110"QC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 8A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf