EPCOS (TDK) B43504D2827M2
B43504D2827M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504D2827M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504D2827M2.pdf
Availability of B43504D2827M2
QUANTITY
B43504D2827M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504D2827M2
Internal Part NumberEIS-B43504D2827M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.26A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504D2827M2
Related LinksB43504, B43504D2827M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504D2827M2 Details Description
Related parts for B43504D2827M2
IC QUADRATURE DEMOD 28-TSSOP TR datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MALE DIP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 60UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6PDT datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD VGA DUAL 22CDIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf