EPCOS (TDK) B43504E2277M2
B43504E2277M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2277M2
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2277M2.pdf
Availability of B43504E2277M2
QUANTITY
B43504E2277M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2277M2
Internal Part NumberEIS-B43504E2277M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)470 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance570 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2277M2
Related LinksB43504, B43504E2277M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2277M2 Details Description
Related parts for B43504E2277M2
CABINET ALUM BLU/WHI 10"L X 6"W datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 40A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf