EPCOS (TDK) B43504E2397M2
B43504E2397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E2397M2
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504E2397M2.pdf
Availability of B43504E2397M2
QUANTITY
B43504E2397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E2397M2
Internal Part NumberEIS-B43504E2397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E2397M2
Related LinksB43504, B43504E2397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E2397M2 Details Description
Related parts for B43504E2397M2
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 256BGA datasheet.pdf