EPCOS (TDK) B43504E397M67
B43504E397M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E397M67
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504E397M67.pdf
Availability of B43504E397M67
QUANTITY
B43504E397M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E397M67
Internal Part NumberEIS-B43504E397M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E397M67
Related LinksB43504, B43504E397M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E397M67 Details Description
Related parts for B43504E397M67
RES SMD 75K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NETWORK ANALYZER ZENA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 271 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL KIT GFCI datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf