EPCOS (TDK) B43504E397M87
B43504E397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504E397M87
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504E397M87.pdf
Availability of B43504E397M87
QUANTITY
B43504E397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504E397M87
Internal Part NumberEIS-B43504E397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504E397M87
Related LinksB43504, B43504E397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504E397M87 Details Description
Related parts for B43504E397M87
IC DIFF LINE RECEIVER 64-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 8COL datasheet.pdf