EPCOS (TDK) B43504F2228M7
B43504F2228M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43504F2228M7
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504F2228M7.pdf
Availability of B43504F2228M7
QUANTITY
B43504F2228M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504F2228M7
Internal Part NumberEIS-B43504F2228M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.43A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504F2228M7
Related LinksB43504, B43504F2228M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504F2228M7 Details Description
Related parts for B43504F2228M7
DSUB CABL-AFU37K/ AE37G / AFU37K datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V INCAND SQR GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
RESTOR MODL RLR07C1501FR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf