EPCOS (TDK) B43504G2108M82
B43504G2108M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43504G2108M82
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504G2108M82.pdf
Availability of B43504G2108M82
QUANTITY
B43504G2108M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504G2108M82
Internal Part NumberEIS-B43504G2108M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504G2108M82
Related LinksB43504G, B43504G2108M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504G2108M82 Details Description
Related parts for B43504G2108M82
CONN SPRING CONT 09 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 40POS W/STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 14POS PLAS REVERSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22-SON datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf