EPCOS (TDK) B43504G2158M2
B43504G2158M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504G2158M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504G2158M2.pdf
Availability of B43504G2158M2
QUANTITY
B43504G2158M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504G2158M2
Internal Part NumberEIS-B43504G2158M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504G2158M2
Related LinksB43504, B43504G2158M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504G2158M2 Details Description
Related parts for B43504G2158M2
IC ADC 16BIT 4MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160K OHM 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 270 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/16/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf