EPCOS (TDK) B43504H2108M80
B43504H2108M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504H2108M80
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504H2108M80.pdf
Availability of B43504H2108M80
QUANTITY
B43504H2108M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504H2108M80
Internal Part NumberEIS-B43504H2108M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504H2108M80
Related LinksB43504H, B43504H2108M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504H2108M80 Details Description
Related parts for B43504H2108M80
XFRMR LAMINATED 2.8VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.158 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 3-31V 1A datasheet.pdf
SENSOR/ACT TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
IC MUX ANA DUAL 16/8CH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HIGH TEMP 4"L 18LB BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf