EPCOS (TDK) B43504H2108M87
B43504H2108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504H2108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43504H2108M87.pdf
Availability of B43504H2108M87
QUANTITY
B43504H2108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504H2108M87
Internal Part NumberEIS-B43504H2108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504H2108M87
Related LinksB43504H, B43504H2108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504H2108M87 Details Description
Related parts for B43504H2108M87
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 200W 200V datasheet.pdf
RES 97.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
SWITCH REED SPST-NO 0.5A 15-20AT datasheet.pdf