EPCOS (TDK) B43505A2687M7
B43505A2687M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2687M7
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2687M7.pdf
Availability of B43505A2687M7
QUANTITY
B43505A2687M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2687M7
Internal Part NumberEIS-B43505A2687M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2687M7
Related LinksB43505, B43505A2687M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2687M7 Details Description
Related parts for B43505A2687M7
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
R/A SPECIAL HEADER datasheet.pdf
2MM FB,5RV,REC,ASY,210,PF,4.25 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf