EPCOS (TDK) B43505A5157M67
B43505A5157M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5157M67
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5157M67.pdf
Availability of B43505A5157M67
QUANTITY
B43505A5157M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5157M67
Internal Part NumberEIS-B43505A5157M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)910 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5157M67
Related LinksB43505A, B43505A5157M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5157M67 Details Description
Related parts for B43505A5157M67
BUZZ PIEZO 12V CIRC 30MM RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 120LB BLK 20.47" datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf