EPCOS (TDK) B43505A5397M60
B43505A5397M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5397M60
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5397M60.pdf
Availability of B43505A5397M60
QUANTITY
B43505A5397M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5397M60
Internal Part NumberEIS-B43505A5397M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5397M60
Related LinksB43505A, B43505A5397M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5397M60 Details Description
Related parts for B43505A5397M60
CAP FILM 3900PF 2% 10VDC 0603 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 1.2MH 3A VERT datasheet.pdf
IC CLK GEN LOW EMI 2.5V 8-TSSOP datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
2200UF 25V 12,5X20 datasheet.pdf