EPCOS (TDK) B43505A9107M62
B43505A9107M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A9107M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43505A9107M62.pdf
Availability of B43505A9107M62
QUANTITY
B43505A9107M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A9107M62
Internal Part NumberEIS-B43505A9107M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance1.09 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A9107M62
Related LinksB43505A, B43505A9107M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A9107M62 Details Description
Related parts for B43505A9107M62
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT-323 datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf