EPCOS (TDK) B43505C9227M2
B43505C9227M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43505C9227M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43505C9227M2.pdf
Availability of B43505C9227M2
QUANTITY
B43505C9227M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505C9227M2
Internal Part NumberEIS-B43505C9227M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505C9227M2
Related LinksB43505, B43505C9227M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505C9227M2 Details Description
Related parts for B43505C9227M2
JUMPER-H1504TR/A3049L/H1504TR 5" datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40H/AE40M/HSC40H datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG GRY/GRAY 5.3-6.5 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 1000A 300V datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf