EPCOS (TDK) B43505E2687M82
B43505E2687M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43505E2687M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43505E2687M82.pdf
Availability of B43505E2687M82
QUANTITY
B43505E2687M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505E2687M82
Internal Part NumberEIS-B43505E2687M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505E2687M82
Related LinksB43505E, B43505E2687M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505E2687M82 Details Description
Related parts for B43505E2687M82
JTAG PROBE COMPACT TI 20PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC28500 2A datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf