EPCOS (TDK) B43505G2477M60
B43505G2477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43505G2477M60
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43505G2477M60.pdf
Availability of B43505G2477M60
QUANTITY
B43505G2477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505G2477M60
Internal Part NumberEIS-B43505G2477M60
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505G2477M60
Related LinksB43505G, B43505G2477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505G2477M60 Details Description
Related parts for B43505G2477M60
CONN 2MM FB RCPT 216PS 4ROW R/A datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 100W TO2704 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO213AB datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
OSC VCXO 52.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE LOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
I.S. PRESSURE CALIBRATOR 100 PSI datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf