EPCOS (TDK) B43505G2477M80
B43505G2477M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43505G2477M80
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43505G2477M80.pdf
Availability of B43505G2477M80
QUANTITY
B43505G2477M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505G2477M80
Internal Part NumberEIS-B43505G2477M80
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505G2477M80
Related LinksB43505G, B43505G2477M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505G2477M80 Details Description
Related parts for B43505G2477M80
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
BOARD DEV WI-EM MODULE JTAG datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DSO datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMPC datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SSD 2MM PWR PRTCT LOPRO 8GB SLC datasheet.pdf