EPCOS (TDK) B43508A2108M2
B43508A2108M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2108M2
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2108M2.pdf
Availability of B43508A2108M2
QUANTITY
B43508A2108M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2108M2
Internal Part NumberEIS-B43508A2108M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.16A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2108M2
Related LinksB43508, B43508A2108M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2108M2 Details Description
Related parts for B43508A2108M2
CAP CER 100PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VAC/VDC 100PC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
9004FXE-ST-15 MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf