EPCOS (TDK) B43508A2278M2
B43508A2278M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2278M2
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2278M2.pdf
Availability of B43508A2278M2
QUANTITY
B43508A2278M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2278M2
Internal Part NumberEIS-B43508A2278M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.36A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2278M2
Related LinksB43508, B43508A2278M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2278M2 Details Description
Related parts for B43508A2278M2
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-1266-A datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf