EPCOS (TDK) B43508A2397M67
B43508A2397M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2397M67
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2397M67.pdf
Availability of B43508A2397M67
QUANTITY
B43508A2397M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2397M67
Internal Part NumberEIS-B43508A2397M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2397M67
Related LinksB43508A, B43508A2397M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2397M67 Details Description
Related parts for B43508A2397M67
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2100 MAH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/13/180LR SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IMP,PWR,3PR,R/A,HDR,6.9,5.7,TIN, datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf