EPCOS (TDK) B43508A2827M87
B43508A2827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2827M87
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2827M87.pdf
Availability of B43508A2827M87
QUANTITY
B43508A2827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2827M87
Internal Part NumberEIS-B43508A2827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2827M87
Related LinksB43508A, B43508A2827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2827M87 Details Description
Related parts for B43508A2827M87
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R,R,R,R datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TRIAC 600V 40A TO218 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM 2POS datasheet.pdf