EPCOS (TDK) B43508A2827M87
B43508A2827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2827M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2827M87.pdf
Availability of B43508A2827M87
QUANTITY
B43508A2827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2827M87
Internal Part NumberEIS-B43508A2827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2827M87
Related LinksB43508A, B43508A2827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2827M87 Details Description
Related parts for B43508A2827M87
IDC CABLE- AKR60G/ AE60M / AKR60 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049G/H1507TR 3" datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR SN datasheet.pdf
2MM H.M TYPE M RECEPTACLE PWR datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf