EPCOS (TDK) B43508A5187M60
B43508A5187M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5187M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5187M60.pdf
Availability of B43508A5187M60
QUANTITY
B43508A5187M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5187M60
Internal Part NumberEIS-B43508A5187M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5187M60
Related LinksB43508A, B43508A5187M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5187M60 Details Description
Related parts for B43508A5187M60
IC OPAMP GP 300KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 18V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONV 120W 24VDC 5A datasheet.pdf