EPCOS (TDK) B43508A5187M7
B43508A5187M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5187M7
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5187M7.pdf
Availability of B43508A5187M7
QUANTITY
B43508A5187M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5187M7
Internal Part NumberEIS-B43508A5187M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5187M7
Related LinksB43508, B43508A5187M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5187M7 Details Description
Related parts for B43508A5187M7
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
KIT DEMO DONGLE RTC M41T62/ST7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X60" A CRS datasheet.pdf
IP67 SEALED PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.65A 54 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 144 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 1MM R/A datasheet.pdf