EPCOS (TDK) B43508A5187M87
B43508A5187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5187M87.pdf
Availability of B43508A5187M87
QUANTITY
B43508A5187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5187M87
Internal Part NumberEIS-B43508A5187M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5187M87
Related LinksB43508A, B43508A5187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5187M87 Details Description
Related parts for B43508A5187M87
CONN FPC 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf