EPCOS (TDK) B43508A5477M
B43508A5477M picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5477M.pdf
Availability of B43508A5477M
QUANTITY
B43508A5477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5477M
Internal Part NumberEIS-B43508A5477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5477M
Related LinksB43508, B43508A5477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5477M Details Description
Related parts for B43508A5477M
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EMI ABSORBER 8.5" X 11.8" datasheet.pdf