EPCOS (TDK) B43508A5477M67
B43508A5477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5477M67
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5477M67.pdf
Availability of B43508A5477M67
QUANTITY
B43508A5477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5477M67
Internal Part NumberEIS-B43508A5477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5477M67
Related LinksB43508A, B43508A5477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5477M67 Details Description
Related parts for B43508A5477M67
FLEX CABLE - AFF13G/AF13/AFF13G datasheet.pdf
CONN RECEPT RANG 240POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RING TONG 16AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 141MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf