EPCOS (TDK) B43508A5567M80
B43508A5567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5567M80
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5567M80.pdf
Availability of B43508A5567M80
QUANTITY
B43508A5567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5567M80
Internal Part NumberEIS-B43508A5567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.08A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5567M80
Related LinksB43508A, B43508A5567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5567M80 Details Description
Related parts for B43508A5567M80
SOCKET CONN 40 CONTACT OPEN GOLD datasheet.pdf
Z-PACK SHLD.UPPER A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC MPL BRIDGE 18BIT RGB-RGBW datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 15E 15.5KV datasheet.pdf
LED 1" DOME YELLOW 125VCD C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf