EPCOS (TDK) B43508A5826M60
B43508A5826M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5826M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5826M60.pdf
Availability of B43508A5826M60
QUANTITY
B43508A5826M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5826M60
Internal Part NumberEIS-B43508A5826M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5826M60
Related LinksB43508A, B43508A5826M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5826M60 Details Description
Related parts for B43508A5826M60
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B FEM 5V datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 600V 20A 4-SIP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf