EPCOS (TDK) B43508A9127M7
B43508A9127M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9127M7
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9127M7.pdf
Availability of B43508A9127M7
QUANTITY
B43508A9127M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9127M7
Internal Part NumberEIS-B43508A9127M7
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.02 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance1.44 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9127M7
Related LinksB43508, B43508A9127M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9127M7 Details Description
Related parts for B43508A9127M7
TRANS PNP 140V 20A TO3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HN 14.43C CABLE GUARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL TOP ENTRY M25 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 160VDC datasheet.pdf