EPCOS (TDK) B43508A9157M60
B43508A9157M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9157M60
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9157M60.pdf
Availability of B43508A9157M60
QUANTITY
B43508A9157M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9157M60
Internal Part NumberEIS-B43508A9157M60
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9157M60
Related LinksB43508A, B43508A9157M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9157M60 Details Description
Related parts for B43508A9157M60
RELAY RF DPDT 300MA 12V datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 7POS 3.96MM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 10W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/24/180G 3.5SN BK datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 53POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf