EPCOS (TDK) B43508A9157M7
B43508A9157M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9157M7
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9157M7.pdf
Availability of B43508A9157M7
QUANTITY
B43508A9157M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9157M7
Internal Part NumberEIS-B43508A9157M7
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9157M7
Related LinksB43508, B43508A9157M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9157M7 Details Description
Related parts for B43508A9157M7
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.2A TO-251 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 1.2A 5KV FAST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf