EPCOS (TDK) B43508A9157M80
B43508A9157M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9157M80
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9157M80.pdf
Availability of B43508A9157M80
QUANTITY
B43508A9157M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9157M80
Internal Part NumberEIS-B43508A9157M80
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9157M80
Related LinksB43508A, B43508A9157M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9157M80 Details Description
Related parts for B43508A9157M80
TRANS NPN 12V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT I2C/SRL SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 470 I/O 600BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 7W 5931 datasheet.pdf