EPCOS (TDK) B43508A9277M82
B43508A9277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9277M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9277M82.pdf
Availability of B43508A9277M82
QUANTITY
B43508A9277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9277M82
Internal Part NumberEIS-B43508A9277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9277M82
Related LinksB43508A, B43508A9277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9277M82 Details Description
Related parts for B43508A9277M82
IC AUDIO CODEC 18-BIT 28-SSOP datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 17B 4.72" datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 10POS D89-SERIES datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS STR 2MM 8ROWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
512M MSDR X32 166MHZ IND 46NM datasheet.pdf