EPCOS (TDK) B43508A9477M7
B43508A9477M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9477M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9477M7.pdf
Availability of B43508A9477M7
QUANTITY
B43508A9477M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9477M7
Internal Part NumberEIS-B43508A9477M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9477M7
Related LinksB43508, B43508A9477M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9477M7 Details Description
Related parts for B43508A9477M7
CONN BACKSHELL DB37 DIE CAST datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 16-CDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 30A SOT-227B datasheet.pdf
IC VCXO 3.3V 12-36MHZ 6-TSOT datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf