EPCOS (TDK) B43508A9567M
B43508A9567M picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9567M
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9567M.pdf
Availability of B43508A9567M
QUANTITY
B43508A9567M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9567M
Internal Part NumberEIS-B43508A9567M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9567M
Related LinksB43508, B43508A9567M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9567M Details Description
Related parts for B43508A9567M
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A TPFA datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LENS 90CRI 2700K 12X0.5"LIN POLY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf