EPCOS (TDK) B43508B2188M87
B43508B2188M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B2188M87
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508B2188M87.pdf
Availability of B43508B2188M87
QUANTITY
B43508B2188M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B2188M87
Internal Part NumberEIS-B43508B2188M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.54A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B2188M87
Related LinksB43508B, B43508B2188M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B2188M87 Details Description
Related parts for B43508B2188M87
CONN SNAP SPADE #8 10-12AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K RHEO 10DFN datasheet.pdf
ANTI-VIBRATE GROMMET datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LED LH351Z COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
500 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 2A AXIAL datasheet.pdf