EPCOS (TDK) B43508B2477M2
B43508B2477M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B2477M2
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508B2477M2.pdf
Availability of B43508B2477M2
QUANTITY
B43508B2477M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B2477M2
Internal Part NumberEIS-B43508B2477M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package130
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B2477M2
Related LinksB43508, B43508B2477M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B2477M2 Details Description
Related parts for B43508B2477M2
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 165A INTAPAK datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
90UF 150V 30X43 105C AXI datasheet.pdf