EPCOS (TDK) B43508B5127M82
B43508B5127M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5127M82
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5127M82.pdf
Availability of B43508B5127M82
QUANTITY
B43508B5127M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5127M82
Internal Part NumberEIS-B43508B5127M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.02 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.44 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5127M82
Related LinksB43508B, B43508B5127M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5127M82 Details Description
Related parts for B43508B5127M82
IDC CABLE - MSR26K/MC26M/MPR26K datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CLC5523 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED 2MM PRISM R 7" HYSOL LENS datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 330UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN JACK 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
8UF 450V 12.32X44.45 85C AXI datasheet.pdf