EPCOS (TDK) B43508B5187M87
B43508B5187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5187M87.pdf
Availability of B43508B5187M87
QUANTITY
B43508B5187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5187M87
Internal Part NumberEIS-B43508B5187M87
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5187M87
Related LinksB43508B, B43508B5187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5187M87 Details Description
Related parts for B43508B5187M87
IC OTP 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10.16 6POS DUAL KEY-XY datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL 3BIT 16WQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf