EPCOS (TDK) B43508B5477M67
B43508B5477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5477M67
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5477M67.pdf
Availability of B43508B5477M67
QUANTITY
B43508B5477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5477M67
Internal Part NumberEIS-B43508B5477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5477M67
Related LinksB43508B, B43508B5477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5477M67 Details Description
Related parts for B43508B5477M67
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS 2PNP 120V 0.1A SMV datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf