EPCOS (TDK) B43508B9157M87
B43508B9157M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9157M87
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9157M87.pdf
Availability of B43508B9157M87
QUANTITY
B43508B9157M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9157M87
Internal Part NumberEIS-B43508B9157M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9157M87
Related LinksB43508B, B43508B9157M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9157M87 Details Description
Related parts for B43508B9157M87
SIDAC SYM 3CHP 300V 400A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 4MM NPN NO+NC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MICRO 15C S 48" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf