EPCOS (TDK) B43508B9187M
B43508B9187M picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9187M.pdf
Availability of B43508B9187M
QUANTITY
B43508B9187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9187M
Internal Part NumberEIS-B43508B9187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance960 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9187M
Related LinksB43508, B43508B9187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9187M Details Description
Related parts for B43508B9187M
IC VOICE CODEC 3.3V/5V 16SOIC datasheet.pdf
IC INTERFACE ENHANCED SER 20-DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 400A DO-214AA datasheet.pdf
IC I/O PORT EXPANDER I2C 16TSSOP datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf