EPCOS (TDK) B43508B9227M2
B43508B9227M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9227M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9227M2.pdf
Availability of B43508B9227M2
QUANTITY
B43508B9227M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9227M2
Internal Part NumberEIS-B43508B9227M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9227M2
Related LinksB43508, B43508B9227M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9227M2 Details Description
Related parts for B43508B9227M2
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 2KX9 32-PLCC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOARD EVAL LM21212-1 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf