EPCOS (TDK) B43508B9227M60
B43508B9227M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9227M60
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9227M60.pdf
Availability of B43508B9227M60
QUANTITY
B43508B9227M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9227M60
Internal Part NumberEIS-B43508B9227M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance790 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9227M60
Related LinksB43508B, B43508B9227M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9227M60 Details Description
Related parts for B43508B9227M60
CONN SOCKET 8 AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
MANAGED SWITCH (4) 10/100/1000, datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 3MM datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf