EPCOS (TDK) B43508B9277M7
B43508B9277M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B9277M7
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508B9277M7.pdf
Availability of B43508B9277M7
QUANTITY
B43508B9277M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B9277M7
Internal Part NumberEIS-B43508B9277M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B9277M7
Related LinksB43508, B43508B9277M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B9277M7 Details Description
Related parts for B43508B9277M7
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 12DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5A TO-220SIS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWIVEL MOUNTING CLIP FOR LT BAR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
LPH VERT.SIGNAL ASSY (2)GUIDES 1 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf