EPCOS (TDK) B43508C2128M82
B43508C2128M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C2128M82
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508C2128M82.pdf
Availability of B43508C2128M82
QUANTITY
B43508C2128M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C2128M82
Internal Part NumberEIS-B43508C2128M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.94A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C2128M82
Related LinksB43508C, B43508C2128M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C2128M82 Details Description
Related parts for B43508C2128M82
RELAY SSR SPST 60V 500MA 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 2.5V PLL CLOCK DVR 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf