EPCOS (TDK) B43508C2687M7
B43508C2687M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C2687M7
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508C2687M7.pdf
Availability of B43508C2687M7
QUANTITY
B43508C2687M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C2687M7
Internal Part NumberEIS-B43508C2687M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C2687M7
Related LinksB43508, B43508C2687M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C2687M7 Details Description
Related parts for B43508C2687M7
LED 7-SEG .50 SNGL RED CC DIRECT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .76M datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY STR datasheet.pdf
LENS ASSY 1P 15.4X19.6MM 8.35MM datasheet.pdf
CLAMP FLAT/RND ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf